BsDigital

Dijital Reklamcılık Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

            İnternet üzerine kurulu bir çağda yaşadığımız bir gerçek. Bu gerçeğin doğurduğu bazı sonuçlar mevcut. Şüphesiz bu sonuçların en belirgin olanlarından bir tanesi de artık işletmelerin ve kurumların hizmetlerini ve ticaretlerini internet ortamına taşıması… Hal böyle olunca bazı E-Ticaret üzerine kurulu platformlar (amazon, aliexpress, ebay, n11, hepsiburada, gittigidiyor, trendyol, epttavm) işletmelerin satışlarını kendi web siteleri üzerinden üstlendi ve bu durum popülarite olarak aldı başını gidiyor. Milyonlarca şahıs ve işletme kendi e-ticaret sitelerini kurup satış yapmaya başladılar. Sosyal medyalarda sanal mağazalar kuruldu, kurulan mağazaların işletmelerin tanıtılması için reklam anlaşmaları sağlandı. Günümüz arama motorları arasında lider konumda olan google kendi bünyesinde dijital reklam hizmetleri vermeye başladı. Bu çoğalan e-ticaret ortamında ve hizmet sektöründe yeni bir girişimde bulunmak ve sektöründe isim duyurmak isteyen işletmeler sanal ortamda reklam tanıtım servislerine başvurmaktalar. Gelin yakından bakalım sanal ortamda ki reklamcılık ve tanıtım şekillerine….

            Dijital Reklam: İnternet ortamında farklı servisler ve platformlar aracılığı ile şahsın ya da işletmenin sektöründe, alanında kendi ismini duyurması ve tanınması olayıdır. Tabi bunların birden fazla yöntemi ve farklı servisleri mevcut. Onlara da elimiz değmişken bir göz atalım.

Dijital Reklam Yolları ve Çeşitleri

            Banner denilen bir kavram var. Bu tam olarak sizin internetteki farklı servislerde yayınlayacağınız reklam görüntüsüdür. (Fotoğraf, çizim, logo)

Banner Örnekleri

            Bu yanda görmüş olduğunuz parça resimlerin hepsi web sitelerinde ya da sosyal medyalarda yayınlanan reklam ilanları.

            Bir de bunun videolu reklam kısmı var. Görüntü yerine reklam videosu düşünün hani tv izlerken dizinin ortasına giren reklamlar… Ha işte ondan. Tabi bu videoların internette yayınlandığını düşünün. Video reklam çok daha fazla kazanç sağlayabileceğiniz bir yöntem, buna bağlı olarak daha fazla maliyet çıkıyor. Video reklamlarını da hem web sitelerinde hem de sosyal medyalar üzerinden yayınlayabilirsiniz.

Şimdi bu reklam biçimlerinin 2 farklı yayın-maliyet kısmı var:

  • PPC Reklam: Bu reklam biçiminde yalnızca yayına verdiğiniz reklam tıklandığı zaman size maliyet çıkartır. Tıklama başına reklam parası ödersiniz
  • CPM Reklam: Bu reklam biçiminde de tıklama değil de gösterim (yayın) süresine göre maliyet ödersiniz. Reklamınızın yayın süresine göre ödeme yapılır, maliyetin tıklama ile bir alakası yoktur.

Buraya kadar her şey tamam reklam türümüzü (banner, video) seçtik. Yayınlama kriterimizi de belirledik. Şimdi reklamımızı vereceğimiz servisi veya platformu seçeceğiz burada çok geniş bir yelpaze var. Biz bunu da sizler için anlaşılması kolay olsun diye basite indirgedik ve 3 ayrı ana dala böldük

  1. Sosyal Medya Reklamcılığı: Sosyal medya bilindiği üzere artık insanların yeni sosyalleşme yöntemi. Belirli başlı sosyal medya uygulamalarında reklamlarınızı yayınlayabilirsiniz;

Gibi dünya çapında popüler sosyal medya uygulamaları aracılığı ile sektörünüz ve hedef kitlenizi göz önünde bulundurarak reklam verebilirsiniz.

  1. Backlink Reklamcılığı: Bu yöntem kendi web sitenizin sektörünüze uygun olarak başka bir web sitesine linkinizi verip yayınlatma yöntemidir.
  1. Google Reklamcılığı: Kurmuş olduğunuz web sitenizi google iş ortaklığı çerçevesinde veya Google AdWords servisi ile Google’ın sizin yerinize sizin reklamlarınızı (banner, video) veya web sitenizin linkini backlink yöntemi ile başka Google ile anlaşmalı sitelerde yayınlaması olayıdır.