BsDigital

Grafik Tasarım

            Grafik Tasarım kısaca anlatılmak istenilen fikirleri, verilmek istenilen mesajları görsel yolla insanlara aktarma biçimidir.

            Günümüzde en çok reklam ve ürün tanıtımı üzerinde kullanılmaktadır. İnsanoğlunun doğasında gözüne güzel görünen bir şekil ya da bir simge olduğu zaman içine siner ve benimser. Bu öznel bir tercihtir, insandan insana değişiklik gösterir.  Örneğin bir ürünün tanıtımında ki kullanılan görsel objelerin, logoların, afişlerin, göze hitap edici bir bütünlüğünün olması bu ürünün pazarlanması için büyük bir ayrıcalıktır.

            Bazen kelimelerle anlatılmak istenen mesaj ya da algı insanları sıkabilir ya da yetersiz kalabilir, bu durumda başvurulan yöntem görsel yöntemdir, insanlar gözlerine güzel gözüken görselleri benimser ve severler. Bu insanın belirtilen mesaja çeker, bu yüzden reklamcılık sektöründe önemli bir yere sahiptir. Kurumların sektörlerine göre değişiklik gösteren kurumsal veya kişisel logoları, bannerları, afişleri, resimleri, insanları kendi kurumlarına çeker ve müşteri alt yapılarını oluştururlar.

            Bu bahsedilen görsel yönteme dünya üzerinde Grafik Tasarım adı verilir. İnsanoğlu var olduğu sürece Grafik tasarım bitmeyecek bir ihtiyaçtır. Sırf bu yüzden Grafik Tasarım mesleği ortaya çıkmış ve okullarda bölümleri açılmıştır.

            Günümüzde vazgeçilmez bir ihtiyaç haline gelen grafik tasarım kavramı ve içinde barındırdığı insanoğlunun hayal etme gücü ile ve zekası ile doğru orantıda büyüyen dünyası bize bu ihtiyacı karşılamak için gereklilikler sunuyor. Bu gerekliliklerin en nesnel olanı ise grafik tasarım yazılımları, eğer grafik tasarım ihtiyacınız varsa ve bu ihtiyacınızı karşılayacaksanız, bir ya da birden fazla grafik tasarım yazılımına da ihtiyacınız var demektir. Bu yazımızda dünyada yaygın kullanılan ve ergonomik olan grafik tasarım programlarından bahsedeceğiz.

   Corel Draw vektör tabanlı bir programdır. Genel kullanım amacı baskı üzerenedir. Baskı kağıtlarının ve ya promosyon ürünlerinin üzerine basılacak görseller genellikle Corel Draw üzerinde tasarlanır. Kullanımı basit ve tüketiciye hayal gücü ile doğru orantılı geniş imkanlar sunar. Kurumsal kimlik, kartvizit, el ilanı, broşür, baskıya uygun tekstil ürünleri ve promosyon ürünleri gibi matbaa ürünlerinin üzerine basılacak tasarımlar Corel Draw’da oluşturulur.

    Adobe Illustrator aynı Corel Draw gibi vektörel tabanlı bir yazılımdır. Sektöründe lider konumundadır. Neredeyse bütün grafik tasarımcılar bu program üzerinden grafiklerini çizerler. Kullanım bakımından hayal gücünün ötesinde imkanlar sunar. Rakiplerine göre daha gelişmiştir dolaylı olarak alanında profesyonel olan grafik tasarımcılar tarafından tercih edilmektedir. Görseller büyüyüp küçüldüğünde piksel sorunu yaşanmaz, baskı alanında kullanılabildiği gibi dijital alanda da kullanılacak görselleri sorunsuz ve kusursuz biçimde oluşturabilir. Adobe Photoshop ile uyumluluğu ile büyük kolaylıklar sağlamaktadır.
     Daha çok mizanpeyzaj gerektiren çok sayfalı çalışmalarda kuşkusuz ilk tercih edilen program Adobe InDesign programıdır. Adobe Illustrator ve Adobe Photoshop programları ile uyumluluğu sayesinde büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Katalog, menü, gibi çok sayfalı çalışmalarda büyük imkanlar sunar. Sayfa mizanpeyzajı, tasarımın renkleri çizgileri konusunda hata yapmaz. Ölçüleri kolaylıkla ayarlanabilir, taşma ya da simetriyi bozacak gibi bozukluklara izin vermez, piksel konusunda bozulma yaşamaz, bütün sayfalar nizami olmakla birlikte istenilen tasarımı bütün sayfalarda hatasız olarak oluşturabilir.
     Grafik tasarım konusunda ve özellikle fotoğraf konularında zirveyi temsil eder. Çizdiğiniz vektörel çalışmaları fotoğraflar ile bütünleştirebilir, kusursuz çalışmalar çıkarabilirsiniz. Piksel tabanlı bir program olup Adobe Illustrator ve Adobe InDesign programları ile uyumluluğu sayesinde büyük kolaylıklar sağlar. Fotoğraf düzenleme konusunda kusursuz işler çıkartıp her türlü montaj ve değişime ayak uydurur. Hayal gücünüzü temsil eder. Illustrator programında oluşturduğunuz şekilleri fotoğraflar ile bütünleyebilir her türlü renk ve ahenk konularında ki isteklerinize cevap verir. Kaliteyi asla bozmaz.
    3Ds Studio Max gelişmiş bir yazılım olup istenilen normal bir görselin her açıdan ve şekilden 3 boyutlu modellemesini oluşturup gözler önüne serer. En çok mimari çalışmalar, ve çizgi animasyonların modellenmesinde tercih edilir, bunların harici de hayal gücünüzü temsil eden bir görüntünün 3 boyutlu modellenmesini kusursuz biçimde gerçekleştirir.
     Adobe bünyesinde bulunan Free Hand programı güncel olmayıp zamanın akışıyla eskimesine rağmen kullanım kolaylığı ve sadeliği ile hala günümüzde oldukça tercih edilen vektör tabanlı grafik çizim programıdır. İstediğiniz çizimi ve görüntüyü kaliteli bir biçimde çıkartır, piksel konusunda sağlamdır. Görüntü büyütülüp küçültüdüğünde bozulma yaşamazsınız, istediğiniz çizimleri ve görüntüleri gayet basit yollarla elde edebilirsiniz. Ama en başta dediğimiz gibi güncel değildir, zamanın getirisiyle eskimeye başlamıştır.

Grafik Tableti

           Daha çok grafik tasarım ve ürün tasarımı alanında kullanılan görselleri çizmek ve fotoğraf düzenlemek amacıyla kullanılan özel bir tablettir. Grafikerler ve tasarımcılar kullanırlar.

           Ekranındaki imleci fare yerine teknolojik özel bir kalemle hareket ettirir. Grafik tabletin içeriğinde çizim için ihtiyaç duyulan bir çizim alanı yani tabletin kendisi bir de çizime başlamak için ikinci ihtiyaç duyulan araç olan stylus yani tabletin özel kalemi mevcuttur. Bir de çizimi aktarabileceğimiz bir bilgisayar gereklidir.

          Çizim için fare de kullanılabilir. Fakat kalemle çizilen görselleri bütün hassaslığı ile ve inceliği ile fare ile bilgisayara aktarmak mümkün değildir. Bu özel teknolojik kalemler basıncı ve kalemin tutuş açısını algılarlar ve bu özellikleri sayesinde istenilen sonuçları verirler. Basınç algısı, kalemlerin modellerine göre değişir. Bazı kalemler 512 basınç seviyesi verirken bazı kalemler 2048 basınç seviyesine kadar verebilmektedirler. Bu durum kalemin kalite algısına göre değişmektedir.

          Kalemin tablete değdirildiği andan ekrana iletilmesi anına kadar arasındaki geçen süreye raporlama hızı denir. Raporlama hızı ne kadar yüksek olursa doğru orantılı olarak bir o kadar da rahat ve verimli çalışılır. Tabletin yüzeyi yani çizim alanı ile ekran bağlantısı; tabletin bir bütün olarak ekranın kapladığı düşünülür, kalem ile tabletin hangi bölgesine dokunulursa ekrandaki imleç tabletin dokunulan yüzeyi ile aynı konumda olacaktır. 

Grafik Tableti