BsDigital

Hosting Nedir? Ne İşe Yarar?

            Bilgisayarımızda yaptığımız çalışma dosyalarını, verilerimizi, bilgilerimizi, resimlerimizi, işimiz bittiği zaman bilgisayarda ki diske kaydederiz değil mi? Bu kaydetme işleminin aynı şekilde web ortamında olduğunu düşünün. 7 gün 24 saat çalışan bilgisayarlar verilerimizi web ortamında saklarlar bu bilgisayarlara teknik sunucular denilmektedir.

            Web denildiği zamanda doğal olarak akla ilk web siteler gelmektedirler. Bilgilerinizi verilerinizi bir web sitesi açarak saklayabilirsiniz. Hosting tam olarak da bir web sitesi yayınlama aracıdır. Hosting yukarıda bahsettiğimiz 7/24 çalışan ve hizmet veren bu teknik sunuculara sizin verilerinizi çeşitli transfer yazılımları ile gönderirler. Domain tanımlamalarını yaptıktan sonra hazır bir biçimde, çeşitli panel yazılımları ile sizin kontrol etmenizi düzenlemenizi ve yayınlamanızı sağlarlar. Hosting sayesinde sizin web siteniz ve içinde ki bilgiler dünyanın her yerinde ulaşılabilir hale gelmektedirler. Web sitesi barındırma hizmeti olarak da düşünebiliriz.

Hosting Türleri Nelerdir? Nasıl Tercih Yapılmalıdır?

           Linux hosting, Linux işletim sisteminin alt yapısı ile kurulmuş bir web sitesi barındırma aracı olarak tanımlanır. Hosting hizmeti veren şirketler tarafından kullanıcılarına web sitesi barındırmaları için sunulan hem pratik hem de daha düşük maliyetli bir hizmettir. Bunun dışında Linux hosting pek çok açıdan farklı avantajlara sahiptir. 

           Linux Hosting’in en temel özelliği açık kaynak kodlu bir sisteme sahip olmasıdır. Linux hosting, PHP desteği sunar bu nedenle; Joomla, Drupal ve özellikle WordPress gibi içerik yönetim sistemlerini yüksek performans ile çalıştırır. Ayrıca; MySQL, Javascript, Java, Flash, Oracle, PostgreSQL, Informix, Solid, FilePro ile de güçlü biçimde iletişim kurulumunu sağlar. Söz konusu açık kaynak kod sistemi pek çok developer yani geliştiricinin Linux hosting tercih etmesine neden olur. Öte yandan; dışarıdan gelen saldırılara karşı Linux sistemi güçlü bir savunma alt yapısına sahiptir. Söz konusu tüm temel özelliklerinin yanında; uptime oranı da oldukça yüksektir. 

         Windows temelli sunucularda barınan ASP.NET, ASP programlama diliyle çalışan web hosting türü Windows Hosting olarak tanımlanır. Plesk Panel ile kullanılan Windows Hosting, ASP tabanlı web sitelerini mükemmel biçimde çalıştırır. Öte yandan, javascript, ColdFusion ve HTML, MS Access, MsSQL, MySQL ile de çalışma özelliğine sahiptir.