BsDigital

Seo Nedir? Ne İşe Yarar? Sitem Nasıl Üst Sıralarda Bulunur?

            Günümüzde gelişen internet kavramı ile aşırı bir çoğalma gerçekleştiren web sitelerin işe yarana bilirliği konusunda bazı akıllıca düzenlenmelere ihtiyaç vardır. Seo bu düzenlemelere verilen isimdir aslında.

            Seo kelime anlamı olarak (Search Engine Optimization) yani arama motoru optimizasyonudur. Web sitenizin şu anda ki internetin hacminde bir nokta kadar bile yer kaplamadığını varsayalım, dolayısıyla bu nokta kadar bile olamayan web sitesini kim nerden bilsin? Günümüz popüler arama motorları (google, yandex, bing, yahoo, yaani) insanlara istedikleri bilgiyi hostinglerde kayıtlı olan web sitelerine tarayarak ulaştırır. Bu tarama işlemini arama motorları kendi böcek diye tabir ettiğimiz botlarla gerçekleştirir. Bu botlar serverlarda hostinglerde kayıtlı olan milyonlarca olan web sitelerini tarayarak elde ettiği bilgileri hafızasına alır. Ve insanlar istediği bilgileri arama motorlarına yazdığı zaman bu arama motorları daha önce böcekleri ile tarattığı, hafızasına aldığı web sitelerin içeriklerini aranan içeriğe göre eşleştirip insanlara sunarlar.

SEO Vizyon
seo

            İçerik dedik, arama motoru dedik, tarama dedik, aşamaları anlatıyorum; web sitenizi kurdunuz, istediğiniz içeriği ve bilgiyi insanlara ulaştırmak adına web sitenize yüklediniz; kurulum işlemini tamamladınız, bundan sonrası arama motorları böcekleri sitenize gelecek, sitenizi tarayacak, hafızasına alacak, buraya kadar her şey çok güzel, sonrasında insanlar sizin web sitenizde ki içerikle eşdeğer bir arama yapacak. Mesela soru sorsunlar, sorunun cevabı sizin web siteniz de mevcut olsun peki arama motorları sizin web sitenizi ilk sıraya koyacak mı? Sizinle aynı içeriğe sahip binlerce web sitesinin arasından sizin paylaştığınız bilgileri ön sayfada ve üst sıralarda göstericek mi?

            Evet işte sorunun başladığı yerdeyiz arkadaşlar! Ben size yukarıda ki sorunun cevabını vereyim; tabi ki hayır! Çünkü sizinle aynı içeriğe sahip web sitelerin hem trafikleri fazla hem de profesyonel bir SEO çalışmasına sahipler. İşte burada sizin sorununuzun çözümüne imdadınıza seo çalışmaları koşuyor. Profesyonel bir seo çalışmasına sahipseniz; arama motorlarının sizi fark etmesi çok daha fazla kolaylaşır, bu fark edip tarama işleminden sonrada istenen aramada sizin web sitenizi en üst sırada çıkarması, yaptığınız seo çalışmasının profesyonelliğine göre doğru orantıda yükselir. Böylelikle de sizin web sitenizin trafiği artacak ve her geçen gün daha fazla insana hizmet verebileceksiniz.