BsDigital

WordPress Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

            WordPress aslında bir içerik yönetim sistemidir. Asıl amacı aslında web üzerinde blog hazırlamak ve düzenlemek olsa da günümüz kullanımında her türlü web sitesini hazırlayabilir ve düzenleyebilirsiniz. Günümüzde web sitesi deyince akla ilk gelen “Wordpress” terimidir. Sektöründe lider konumda olan bu sistem gün geçtikçe de popülaritesini arttırmaktadır. Hiçbir kod bilgisine sahip olmasanız bile istediğiniz web sitesine bu sistem sayesinde sahip olabilirsiniz. Açık kaynak MySql ve Php kodları ile çalışmaktadır. Böylelikle istediğiniz eklentiyi yazabilir ve temalarınızda değişiklik yapabilirsiniz. Geniş tema yelpazesi ve eklenti marketi ile istediğiniz ayaları eklentileri ekleyebilir, değişiklik yapabilirsiniz.

            WordPress deyince karşınıza 2 farklı site çıkacaktır. “www.wordpress.com” ve “www.wordpress.org”. Bu iki site birbirine çok benzese de aslında çok farklılıklar mevcut. “www.wordpress.com” dediğimiz sistem bir hosting ve domain gerektirmez tamamen ücretsizdir. Bir Blog aracı olarak düşünebilirsiniz. “www.wordpress.org” olan ise asıl en çok tercih edilen budur. Bir hosting ve domain gerektirir. Çok zengin tema ve eklenti yelpazesine sahiptir. Günümüzde hemen hemen bütün hosting firmaları bu sistemi size sunuyor zaten. “www.wordpress.com” da ise bu bahsettiğimiz özelliklerin 10/1’ini bile bulamazsınız çok kısıtlı imkân sunuyor açıkçası.

WordPress Temaları ve  Eklentileri Nasıl Kurulur ve Kullanılır?

            Web sitemiz için hostingimizi aldık ve kurulum gerçekleştirmek için isterseniz “www.wordpress.org” üzerinden ya da satın aldığınız hosting firmasının kullandığı yönetim panelinden örneğin cPanel gibi panellerden kurulumunu basit bir şekilde gerçekleştiriyoruz, kurulum gerçekleştikten hemen sonra ilk yapacağınız işlem tema seçimi olacaktır. Tema mağazasından binlerce ücretli ve ücretsiz olmak üzere temalar üzerinden bir tanesini tercih edip, birkaç tık ile, bir kod bilgisine sahip olmadan temanızı kurabilir ve düzenleyebilirsiniz.

Temamızı kurduk ve sıra geldi sitemizi düzenlemeye ve ayarlarını yapmaya… WordPress eklenti mağazası içinde işinize yarayacak eklentileri özenle seçip, birkaç tık ile kurulumunu tamamlayıp kullanmaya hazır hale getirebilirsiniz. Kullanımları oldukça basit ve ergonomiktir.